Наукові конференції України, IX Науково-практичнa конференція «Моделювання та прогнозування економічних процесів»

Розмір шрифту: 
Економіко-математичне моделювання ємності ринку та ринкової частки компанії
Поліна Нікітіна

Остання редакція: 2015-11-29

Тези доповіді


Нікітіна Поліна Андріївна

Науковий керівник: Жуковська О.А.

Національний технічний університет України
«Київський політехнічний інститут»
Факультет менеджменту та маркетингу
Кафедра математичного моделювання економічних систем

polishanikitina@gmail.com

В умовах жорсткої конкуренції як на світовому, так і на місцевих ринках підприємства усіх розмірів і видів діяльності все більше і більше стають занепокоєними не тільки своїми фінансовими показниками (прибутковість, рентабельність), а й своїм положенням на ринку – ринковою долею та її динамікою. Частка на ринку як всієї компанії, так і окремих її брендів, стає для менеджерів ключовим показником для вимірювання ефективної діяльності компанії [1].

Основний розрахунок ринкової долі відбувається за формулою:

 

де  – ринкова доля компанії, – об’єм продукції певної компанії,  – загальний об’єм продажів на даному ринку

Однією з підзадач визначення ринкової долі компанії є визначення місткості ринку, тобто потенційно можливого об’єму продажів продукції на даному ринку за певний період. Ємність ринку залежить від рівня цін на певному ринку, співвідношення пропозиції та попиту, загального стану коню’ктури ринку, доходів населення, ступеня насиченості ринку,  ділової активності та рівня інновацій.

Для визначення ємності ринку для окремої продукції компанії можуть використовуватися наступні методи:

  1. I.     На основі структурних характеристик:

 

де  – об’єм виробництва продукції,  – розмір експорту,  – розмір імпорту,  – залишки продукції на початок періоду,  – залишки продукції на кінець періоду [2]

  1. II.     На основі індексу дослідницької панелі:

 

де  – загальна кількість дистриб’юторів, які реалізують дану продукцію,  – період (у місяцях), за який збираються дані,  – індекс дослідницької панелі, який розраховується за формулою:

 

де  – кількість дистриб’юторів, які увійшли до панелі дослідження,  – залишки продукції i-го дистриб’ютора на початок періоду,  – залишки продукції  i-го дистриб’ютора на кінець періоду,  – об’єм закупівель i-го дистриб’ютора на певний період [2]

  1. III.     На основі середньорічного темпу зростання:

 

де  – ємність ринку у минулому періоді,  – коефіцієнт зростання

Коефіцієнт зростання розраховується шляхом екстраполяції даних щодо росту ринку за останні декілька років (бажано не менше 5).

  1. IV.     Метод «Дельфі» – полягає у багаторазовому перехресному опитуванні експертів. Після того, як усіх експертів опитають вперше, ці первинні оцінки надаються кожному з експертів ще раз, щоб вони скорегували свою повторну оцінку з урахуванням думок інших експертів. Остаточна оцінка ємності ринку буде в даному випадку середньою всіх індивідуальних оцінок експертів [3].
  2. V.     Імовірнісна модель:

 

де  – ціна i-того товару,  – середня кількість замовлення i-ого товару (може вимірюватися у шт., кг, т і т.п.),  – імовірність того, що i-ий товар буде користуватися попитом у j-ому сегменті, при цьому ,  – кількість підприємств у j-ому сегменті, що споживають i-ий товар [4]

Проаналізувавши усі наведені вище моделі, можна прийти до висновку, що остання (імовірнісна модель) може виявитися найбільш прийнятною, але за умов, коли ми зможемо врахувати інтервали коливань ціни на продукцію та запланованої кількості продажу. Таким чином ми зіткнулися з необхідністю побудови інтервальної моделі оцінки ємності ринку.

 

де  – інтервал, у межах якого може коливатися ціна  і-го товару,  – нижня та верхня границі інтервалу  відповідно,  – інтервал, у межах якого може коливатися середня кількість замовлення  і-го товару,  – нижня та верхня границі інтервалу  відповідно,  – довірчий інтервал.

Дана модель може бути застосована як для знаходження ємності ринку в цілому з урахуванням продажів товарів конкурентів, так і для розрахунку потенційних продажів власної компанії.

 

  1. L.G. Cooper, M. Nakanishi Market-Share Analysis – Режим доступу до ресурсу:

http://www.anderson.ucla.edu/faculty/lee.cooper/MCI_Book/BOOKI2010.pdf

  1. В.Д.Маркова Замеры емкости рынка – Режим доступу до ресурсу:

http://tpark.ict.nsc.ru/sem_9-10_12_04/mark/rynok_2.pdf

  1. В. Горбатенко, І. Петренко Метод „Делфі” та специфіка його застосування у прогнозних розробках – Режим доступу до ресурсу:

http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/123456789/59892/17-Gorbatenko.pdf?sequence=1

  1. О.А. Жуковська Основи інтервального аналізу  – Режим доступу до ресурсу:

http://mses.kpi.ua/1/1.pdf


Праці конференції зараз недоступні.